Sokneprest i Vesterålen prosti med tjenestested Hadsel

Det er ledig en 100 % stilling som sokneprest i Hadsel.

Ønsker du å oppleve en givende tjeneste i naturskjønne omgivelser i Vesterålen, er dette stedet for deg. Vesterålen har i siste årene utviklet seg til et sted for både muligheter og opplevelser som er lett tilgjengelig – for folk flest. Her er det ennå god plass med kort vei til havet, marka og fjellene. Det er et raust folk her og noen i særdeleshet spennende eksotiske steder som f.eks de gamle fiskeværene i Hovden og i Nyksund med et rikt kulturliv og gode spisesteder og det provinciale men dog likefult høyteknologiske romfartssenteret, Andøya.

Hadsel ligger på sørspissen av Vesterålen med bare en kort ferjetur til Lofoten. Naturen i Hadsel er mangfoldig og ruvende. Se her for litt mer info: https://www.youtube.com/watch?v=Ad86ejueuK8 

Hadsel menighet omfatter hele Hadsel kommune. Menigheten har kirkene Hadsel, Melbu, Grønning og Sand. I tillegg benyttes også privateide Innlandet kirke. Soknet eier fire kirker; Hadsel kirke fra 1824, Melbu kirke ble bygd i 1936, Grønning kirke ble påbygd og restaurert i 2001 og Sand kirke er fra 1914.

Det avholdes ca. 60 gudstjenester og ca. 70 begravelser pr. år. Det er to prestestillinger i menigheten. Det er ansatt kirketjener i deltidsstilling i hver kirke. Staben består av kapellan i 60 % stilling, organist, menighetspedagog, diakoniarbeider, kirkeverge i 100% stilling og sekretær i 50 %. Staben har gode kontorlokaler i Hadsel rådhus på Stokmarknes og det er et godt og trivelig arbeidsmiljø med stort engasjement om de ulike aktiviteter. Menigheten har også mange frivillige som gjør ulike tjenester.
Gudstjenesteoppslutningen er god og det er en stabil menighetskjerne. Hadsel er et av knutepunktene knyttet til Pilgrim i nord. 

Hadsel har ca. 8 000 innbyggere som fordeler seg på de fire øyene kommunen befinner seg; Hadseløy, Langøy, Austvågøy og Hinnøy. Her er gode kommunikasjonsforbindelser med hurtigruteanløp og flyplass. Administrasjonssenteret Stokmarknes og Melbu er de største tettstedene.

Kommunen har et variert næringsliv og gode skoletilbud (videregående og universitet). Et attraktivt arbeidsmarked innen alle kommunale tilbud, nytt sykehus, oppdrettsnæring, fiskeindustri, teknisk industri m.m. Her er et aktivt og variert kulturliv og mange tilbud innen idrett, nytt flott skianlegg og klatrehall. Her er et aktivt og variert kulturliv og gode fritidstilbud for barn. Alle gode muligheter for alt fra padling, surfing til topp-turer.  Her er nær og lett tilgang til fine naturopplevelser både i fjell og på fjord, uansett hvilket nivå du er på.
 

Velkommen til Hadsel i Vesterålen!

 

Arbeidsoppgaver
 • Gudstjenester og kirkelige handlinger. Tjeneste i prostiet i henhold til tjenesteordningen
 • Koordinerende prest i Hadsel sokn
 • Inngå i den til enhver tid gjeldende beredskapsordningen i bispedømme
 • Konfirmantarbeid/trosopplæring
 • Fast medlem i menighetsrådet
Kvalifikasjoner
 • Cand.theol - eksklusiv praktisk teologisk utdanning (før 2004)
 • Cand.theol - profesjonsstudium teologi (etter 2004)
 • Cand. theol. med praktikum eller tilsvarende
 • Praktisk teologisk utdanning
 • Annen utdanning godkjent av Kirkerådet
 • God skriftlig og muntlig formidlingsevne i norsk språk 
Personlige egenskaper
 • Gode lederegenskaper, tydelighet og evne til å jobbe selvstendig og samtidig i fellesskap med både ansatte og frivillige medarbeidere.
 • Trygghet, raushet og åpenhet.
 • Evnen til å motivere og inspirere.
 • Vilje og evne til å gjennomføre planlagte prosjekter.

  Personlig egnethet til stillingen vil bli vektlagt.
  For å bli tilsatt må en ha sertifikat og kunne disponere egen bil.
Vi tilbyr
 • Et godt stabsfellesskap med gode ressurser.
 • Et godt kollegialt prestefelleskap med månedlige faglige samlinger.
 • Vi kan være behjelpelig med å skaffe bolig.
 • Stillingen blir lønnet i lønnsgruppe 1555 sokneprest etter hovedtariffavtalen i KA.
 • Skyss- og telefongodtgjørelse etter gjeldende satser.
 • Pensjonsinnskudd.
 • Arbeidsveiledning (ABV).

 

Annet
Tilsettingen skjer på de vilkår som til enhver tid gjelder og den som tilsettes må rette seg etter endringer i lover, tariffavtaler, reglement m.m. Det pågår for tiden prosesser som kan influere på tjenestens gjøremål, det særskilte samarbeidsområde og tjenestested.

Alle søkere må søke elektronisk. Ta kontakt med personalavdelingen på bispedømmekontoret ved behov for bistand.
Den som blir tilsatt vil bli bedt om å fremvise politiattest (barneomsorgsattest).
Anmodning om å få sitt navn unntatt offentligheten må begrunnes i søknadsteksten, jfr. offentlighetsloven §25.

 

Kontaktinformasjon:

Fredrik Øverland
Prost i Vesterålen prosti
 0047 458 46 465
 fredrik.overland@sortland.kommune.no
 
Trine Nordvik Løkås
HR rådgiver
 0047 992 33 246
 tl447@kirken.no
Arbeidsgiver Sør-Hålogaland bispedømme
Kategori Kirker og trossamfunn
Arbeidssted Rådhusgata 5, 8450 Stokmarknes
Publisert 2022-01-12
Søknadsfrist 2022-01-30
Stillingstype Fast, 100%
Antall stillinger 1
Sektor Offentlig
Søk på stillingen
Sør-Hålogaland bispedømme

Bodø

Arbeidsliv

Fjell, fjord og åpent hav i Ofoten

Ofoten prosti ligger helt nord i Sør-Hålogaland bispedømme. Prostiet omfatter kommunene Evenes, Narvik og Hamarøy.

Områder  
Vis alle områder
Sortér etter 

Ledige stillinger